25energy – Prvé, čo si v práci otvorím, je Sloneek

25energy

Obnoviteľná energia má budúcnosť. Toho si je dobre vedomá firma 25energy, ktorá už od roku 2015 stavia vysoko výkonné solárne systémy s použitím tých najlepších technológií z Európy a USA. Fotovoltaické elektrárne ponúkajú českým domácnostiam, ktoré chcú znížiť svoje energetické náklady, ale aj firmám, pre ktoré slnečná energia znamená nielen ušetrené výdavky, ale aj zníženie energetickej závislosti a podieľanie sa na udržateľnom a zodpovednom prístupe k životnému prostrediu.

V 25energy si zakladajú na odborné znalosti, zodpovednosti i kvalite prevedenia. Pravidelne sa zúčastňujú odborových veľtrhov a neustále sledujú vývoj najvýznamnejších producentov na trhu.

Cesta k profesionálnemu HR

25energy je malá firma o zhruba 30 zamestnancoch, ktorej vládne uvoľnená a rodinná atmosféra. Udržať prehľad o tom, kto má čo na starosti a na čom pracuje, je ale pomerne pracné. Veľa zamestnancov pracuje z terénu, niektorí z domu, iní chodia do kancelárie pravidelne, iní čiastočne pracujú remote. Vždy záleží na povahe práce, ale aj možnostiach zamestnanca. Ustrážiť dochádzku aj miesto výkonu práce teda nie je pre HR manažérku nič ľahké.

„Keď som nastúpila, bol to tu celkom punk. Dovolenky aj absencia sa zaznamenávali do Excelu. Zmluvy a dokumenty boli rôzne po zložkách. V ničom nebol systém,“ opisuje začiatky HR Hana Konečná, back office manažérka, ktorá má HR agendu na starosť.

Postup bol jasný, nájsť nástroj, ktorý by vedenie HR agendy zefektívnil a dal jej poriadok.

Sloneek na scéne

O Sloneekovi sa Hana Konečná dozvedela od svojej kolegyne, následne si ale ešte sama urobila malú rešerš.

„Sloneek si ma získal vďaka dobrým referenciám a tiež tým, že ide o česko-slovenskú aplikáciu. Chceli sme systém, ktorý je v slovenskom jazyku a bude zrozumiteľný na používanie pre všetkých zamestnancov,“ komentuje výber back office manažérka.

V januári 2024 sa teda v 25energy pustili do implementácie. Tým, že firma nevyužívala žiadny iný systém, z ktorého by bolo možné do Sloneeka preniesť potrebné dáta o zamestnancoch automaticky, bolo nutné, aby ich manažérka vyplnila sama. Vzhľadom na veľkosť firmy sa ale nejednalo o náročnú záležitosť.

„Keby som mala zavedenie Sloneeka ohodnotiť, rozhodne by som dala desať bodov z desiatich. Aplikácia je intuitívna, prehľadná. Nápovedu som využila asi dvakrát,“ chváli si Hana Konečná. Kladne hodnotí aj skúsenosť so zákazníckou podporou, ktorá ju pri zoznamovaní vykonala jednotlivými modulmi a časťami aplikácie.

Kde to nájdem? V Sloneekovi

Potom čo HRistka v Sloneekovi vytvorila karty zamestnancov, bolo možné začať evidovať dochádzku a absencie a využívať kalendár. Následne vložila do systému dokumenty ako zmluvy či predpisy a začala využívať evidenciu pomôcok. Vedenie firmy tak získalo prehľad nielen o tom, kto a kde na akej úlohe pracuje, ale aj aký majetok má v zápožičke.

Zamestnanci zase získali prehľad o svojej dovolenke a vedia, kam si ísť pre informácie.

„Ľudia si v Sloneekovi hľadajú kontakty na kolegov, ja nemusím vysvetľovať, kde majú danú vec hľadať, a odpovedať na zbytočné otázky ohľadom zostávajúcej dovolenky. Stačí len povedať – máš to v Sloneekovi,“ usmieva sa Konečná.

Novinka, ktorá ušetrila čas

Sloneek priniesol do 25 energie mnoho nového. Ako na zmenu reagovali zamestnanci? Podľa slov HR manažérky tak ako na každú novinku najprv váhavo, čoskoro ale spoznali jej prednosti. Vyplňovanie, ktoré sa najprv javilo ako práca navyše, im teraz prináša jednoduchšie plánovanie práce aj už spomínanú studnicu informácií.

Zaobstaranie Sloneeka podľa nej bol jednoznačne dobrý krok, ktorý jej ušetril hodiny času. Namiesto ručného výpočtu výkazu dochádzky má report na pár kliknutí. Nemusí zložito posielať dokumenty na podpis, ale jednoducho ich môže podpísať elektronicky.

„Do budúcnosti by som určite rada začala využívať aj hodnotenie a modul pre onboarding, ktorý som zatiaľ nemala čas preskúmať a pripraviť,“ hovorí Hana Konečná. Svoje hodnotenie potom uzatvára slovami: „Prvé, čo si ráno otvorím, je e-mail a Sloneek.“

Slyšet taková slova nás neskutečně těší. Jsme moc rádi, když Sloneek dokáže lidem zpříjemnit a usnadnit práci a často úplně proměnit fungování HR. Kvalitní HR je základem pro dobré fungování firmy i udržení firemní kultury. A vážíme si toho, když můžeme být v tomto směru firmám vítaným pomocníkem,“ dodáva Milan Rataj, zakladateľ Sloneeka.