Výpočet dovolenky

Základom pre výpočet dovolenky v Českej republike je pracovný čas zamestnanca, pričom domáci zamestnanci majú nárok na minimálne 4 týždne dovolenky za kalendárny rok.

 

Ak si zamestnanec čerpá dovolenku v niekoľkých častiach, aspoň jedna časť dovolenky musí trvať aspoň 2 týždne po sebe. Túto dĺžku dovolenky možno zmeniť len na základe dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

 

Zmeny od roku 2021

 

V Českej republike je nový od roku 2021 sa dovolenka určuje podľa odpracovaných hodína nie podľa odpracovaných dní. Zmena zákona č. 285/2020 Zb. síce stále stanovuje týždenný príspevok na dovolenku, ale jeho výška sa vypočítava na základe týždenného pracovného času zamestnanca v hodinách.

 

Pre zamestnancov so „štandardným“ pracovným časom 8 hodín denne, 5 dní v týždni alebo pre zamestnancov so zmluvami na čiastočný úväzok sa nič nezmenilo. Zmena sa týka pracovníkov, ktorí majú nepravidelný pracovný režim a nemajú každý deň rovnaký pracovný čas, čo je typické pre prácu na zmeny. Títo zamestnanci nebudú znevýhodnení čerpaním dovolenky v deň, keď by mali pracovať na kratšiu zmenu. Na druhej strane nedostanú viac dovolenky, ak si ju vyberú v deň, keď majú dlhšiu zmenu.

 

Ako je to teda s výpočtom?

 

Ako už bolo spomenuté vyššie, pri typickom zamestnaní s pracovným časom 40 hodín týždenne je matematika jednoduchá. Zamestnanci majú nárok na minimálne 4 týždne dovolenky, t. j. 160 hodín ročne. Pri čiastočnom úväzku je to 80 hodín. Ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na 5 týždňoch dovolenky ročne, zamestnanec má nárok na 200 hodín.

 

Zložitejšie situácie a výpočty vznikajú, keď má zamestnanec napr. pracovať 32 hodín týždenne, pracovať len 40 týždňov v roku a súhlasiť s ročným nárokom na dovolenku v trvaní 5 týždňov. V takom prípade by mal nárok na 123 hodín dovolenky.

 

Ako to čo najrýchlejšie zistiť? Použite jeden z dostupných
online kalkulačky
ktoré túto zložitú prácu urobia za vás.

 

Ako je na to Sloneek pripravený?

 

V okamihu, keď máte pripravené požiadavky svojich ľudí, je veľmi jednoduché preniesť všetko do aplikácie Sloneek, ktorá má
prepracovaný a rozsiahly modul neprítomnosti
.

 

Pre každého používateľa môžete zadať jeho individuálny fond, nastaviť, koľko už za rok použil a či sa mu prenesú zostatky z minulého roka. Systém potom všetko bleskovo vypočíta sám a každý deň zobrazí používateľovi, koľko dovolenky mu zostáva.. Podobne to platí aj pre všetky ostatné absencie, ako napr.. dni práceneschopnosti.

 

Výpočet dovolenky

 

Sme tu pre vás

Môžeme vám pomôcť?

Naši odborníci vám odpovedia na všetky otázky, prevedú vás systémom Sloneek a pomôžu vám transformovať vaše HR na moderné komplexné riešenie.

  • Špičkový onboarding
  • Predstavenie všetkých funkcionalít
  • Prezentácia a ponuka vášmu HR na mieru
  • Odpovieme na všetky otázky
Group 1469
image 70
image 69
image 55

Zanechajte nám kontakt, ozveme sa vám.